Najbezpieczniejszy system operacyjny

W rzeczywistości wszystkie systemy operacyjne mają swoje wady, które hakerzy będą próbować wykorzystać. Dotyczy to także systemów Linux i Mac, uznawanych przez większość za bezpieczniejsze – twierdzi specjalista ds. bezpieczeństwa w Kaspersky Lab.David Jacoby, starszy specjalista ds. bezpieczeństwa w Kaspersky Lab zadaje kłam twierdzeniom o zwiększonym poziomie bezpieczeństwa systemów Linux i MAC OS – Uprzedzenia, że niektóre systemy operacyjne są bezpieczniejsze niż inne są błędne –  twierdzi.  „Nie ma znaczenia czego używamy, zagrożeni jesteśmy wszyscy” – tym hasłem poczęstował uczestników konferencji prasowej w Monachium.

„Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny system operacyjny”

Jacoby szczególnie przyjrzał się  aspektom bezpieczeństwa w Linuksie. Jedną z istotnych kwestii, jak twierdził, jest błędne założenie o ultrabezpieczeństwie tego systemu i pozostawienie go samemu sobie (bez update-ów i upgrade-ów). Jacoby nie przedstawił konkretnych zarzutów pod adresem Linuxa, skupił się za to na często opisywanym przez firmę  Kaspersky ataku „drive-by download”.

Pozostała część wystąpienia skupiła się przede wszystkim na zaprezentowaniu najlepszego jego zdaniem remedium na wszystkie security-bolączki jakim są produkty wiadomej firmy.

Żródło: itpro.com.au

Atak „drive-by download” w skrócie polega na zakażeniu webaplikacji złośliwym kodem powodującym nieświadome i niepotwierdzone ściągnięcie złośliwego kodu (exploita) przez użytkownika odwiedzającego stronę . Około 80% światowych serwerów www (http) działa pod kontrolą systemów unixopodobnych więc statystycznie to właśnie one padają najczęściej ofiarą tego typu ataków. Retoryka podobna do stwierdzenia, że najczęstszą przyczyną utonięć jest woda…